Herejkovo stránky + „Herejkovi – historie rodu“ ….. skupina na fcb

„Herejkovi – historie rodu“ ….. skupina na fcb

o Herejčácích od Jarina

Udělám takový stručný výcuc z toho, co jsem zjistil o rodu Herejků. Ten nápad se mi v hlavě zrodil ve chvíli, kdy jsem zjistil, že všechny větve Herejků, na které jsem narazil, vedou do fary Chválenice. Napadlo mě, zkusit sbírat všechny Herejky, které kde najdu, abych si ověřil teorii, že všichni pocházíme z jednoho místa. Zatím se mi to potvrzuje. V Berní rule jsou dva Herejkové, jeden v Nezbavěticích a druhý v Žatci. V žateckých matrikách jsem nikde na toto jméno nenarazil, takže předpokládám, že buďto tamní Herejk někam odešel, anebo zemřel bezdětný.

V Chválenické farnosti žilo na začátku 18. století 5 rodin Herejků. Čtyři v Nezbavěticích, Vavřinec, Matěj, Ondrřej a Jan, přičemž poslední tři jmenovaní byli prokazatelně synové nezbavětického rychtáře, Jana Herejka, pravděpodobně syna onoho Jana Herejka, zmíněného v Berní rule a také v soupise poddaných podle víry. Pátým byl sedlák Martin Herejk z Nezvěstic, který pocházel ovšem též z Nezbavětic, jak se mi podařilo zjistit z jednoho zápisu svatby ve Starém Plzenci, kde je uveden jako družba. Myslím si, že celá ta pětice byli bratři, ale zatím se mi to nepodařilo prokázat. Vavřinec a jeho potomci hospodařili v Nezbavěticích na gruntu, který později získal číslo popisné 1. Grunt získal zakoupením, přičemž z gruntovní knihy opět nevyplývá, jestli byl synem rychtáře Jana, ačkoli tento se koupě zúčastnil, ovšem jen jako svědek. Nezbavětický grunt, později nesoucí č.p. 18 získal od Jana dědictvím syn Ondřej, který je i mým předkem. Bohužel ho nespravoval příliš dobře, dostal se do dluhů, kvůli kterým musel část odprodat a po jeho smrti ho převzal jeho syn Petr, který se zavázal dluhy splatit. Bohužel zakrátko zemřel a později na gruntu hospodařila rodina Hachova. Jan Herejk mladší měl pouze jednoho syna, který zemřel v deseti letech a jinak jen dcery, takže tato větev rodu dál nepokračovala.

Matěj se po svatbě odstěhoval od Olešné a jeho rod pokračoval někdy do 19. století. Martin z Nezvěstic je spolu s Vavřincem předkem největšího počtu doposud žijících Herejků. Hospodařil na gruntu, který později získal č.p. 11 a byl to jeden z největších gruntů v Nezvěsticích. Po roce 1948 v něm sídlilo JZD Nezvěstice. Tento statek se nedochoval, byl celý zbořen. V Nezbavěticích vymřel rod Herejků v roce 1970, úmrtím Josefa Herejka z č.p. 1, narozeného v roce 1900. Těch informací, je mnohem víc, ale tohle zatím na úvod stačí. Jsem ve spojení s Tomášem Herajtem z Tlučné, který dává dohromady historii rodu Herajtů a Herejtů, přičemž oba tyto rody pocházejí od jednoho z Herejků, který se přiženil do Chrástecké farnosti.